Wyjazd edukacyjny do Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej

Utworzono dnia 22.03.2024

Dnia 15 marca 2024 roku w związki z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, klasy V i  VI wraz  z nauczycielami Teresą Jarząbek i Anna Kossakowską  pojechały do  Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej.

Po obejrzeniu wystawy i opowieści przewodnika o  rodzinie  Witolda i Marii Pileckich na tle historii miasta Ostrów Mazowiecka, uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej ,,Witold Pilecki – nie tylko rotmistrz”. Dowiedzieli się, że główny bohater  muzeum to postać niewątpliwie wyjątkowa. Był nie tylko wybitnym żołnierzem, lecz także naprawdę ciekawym człowiekiem: harcerzem, społecznikiem, mężem, ojcem…  Przyjrzeli  się osobie Witolda Pileckiego od mniej znanej strony. Usłyszeli, w jaki sposób poznał Marię Ostrowską i jak udało mu się zdobyć jej serce, jakim był ojcem oraz jakie wartości starał się przekazać swoim dzieciom. Na koniec zadali  sobie pytanie: czego my możemy dziś nauczyć się od Witolda Pileckiego?

Lekcja pozwala na realizację podstawy programowej nauczania historii w klasach V–VIII szkoły podstawowej przez osiąganie ogólnych celów na tym etapie edukacyjnym w obszarze analizy i interpretacji historycznej: dostrzeganie potrzeby poznawania przeszłości dla rozumienia procesów zachodzących we współczesności (II.5); oraz w obszarze tworzenia narracji historycznej: przedstawianie argumentów uzasadniających własne stanowisko                      w odniesieniu do procesów i postaci historycznych (III.3).

Czekamy na kolejny wyjazd za rok.

Wyjazd edukacyjny do Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej

Utworzono dnia 22.03.2024, 12:39