Wycieczka śladami historii – Ostrów Mazowiecka, Treblinka

Utworzono dnia 25.09.2023

20 września 2023 roku klasy: VI, VII i VIII wraz z wychowawczyniami: Katarzyną Mianowską, Renatą Bączyk i Jolantą Wilczyńską były na wycieczce edukacyjnej związanej z poznawaniem historii najbliższej okolicy.

Na początku zwiedziliśmy Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej. Bardzo ciekawa wystawa i eksponaty związane z jednostką wojskową w pobliskim Komorowie i samym miastem, a także pamiątki po rotmistrzu Witoldzie Pileckim i jego rodzinie oraz rodzinie żony Marii Ostrowskiej, wzbudziły zaciekawienie zwiedzających. Po obiekcie oprowadzał nas właściciel, pan Zbigniew Banaszek, założyciel muzeum. Natomiast o historii Polski w okresie międzywojennym i czasach II wojny światowej oraz faktach z życia Witolda Pileckiego opowiadał wnuk najstarszej siostry żony bohatera - pan Dariusz Wardaszko. Spotkanie zakończyło się krótkim koncertem nieznanych nam pieśni patriotycznych w wykonaniu pana Dariusza. Pan Zbigniew przekazał dla biblioteki Szkoły Podstawowej w Srebrnej trzy książki dotyczące omawianej tematyki.

Kolejnym celem wycieczki było Muzeum  Treblinka. Niemiecki Nazistowski Obóz Zagłady i Obóz pracy (1941 – 1944).  Przewodnik – pani Ilona oprowadzała nas po sali z ekspozycją. Obejrzeliśmy film poświęcony temu miejscu i wysłuchaliśmy smutnej historii o losach wielu narodów, które tutaj zostały poddane okrutnej eksterminacji. Następnie dotarliśmy leśnym traktem do miejsca kaźni w lesie. Kamienne pomniki z napisami miejscowości, znajdujące się wokół głównego obeliska, górującego nad pozostałymi, są świadectwem zbrodni popełnionej na ludności polskiej, żydowskiej i innych nacjach. Najbardziej poruszył wszystkich widok rusztu, na którym palono zwłoki, aby zatrzeć ślady masowych mordów. Do dziś w lesie odkrywane są szczątki pomordowanych ludzi, bo jak mówiła pani przewodnik: „ziemia cały czas pracuje i pozostaje niemym świadkiem ludobójstwa”. Trzeba mówić o tych trudnych czasach, pokazywać, co się wtedy działo, aby pamięć o zabitych przetrwała, a młode pokolenie znało prawdę o tych bolesnych wydarzeniach.

Ostatnim punktem wycieczki był pyszny posiłek w Pizzerii Woyage  w Małkini Górnej.

Udział w żywych  lekcjach historii jest najlepszym sposobem poznawania dziejów najbliższej okolicy, życia i dokonań bohaterów narodowych, bo wpaja młodzieży wartości patriotyczne,  porusza młode serca,  skłania do głębokiej refleksji i uczy doceniać to, co mamy.

Wycieczka śladami historii – Ostrów Mazowiecka, Treblinka

Utworzono dnia 25.09.2023, 10:47

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.