Pokaz historyczny „Ku Niepodległej”

Utworzono dnia 21.03.2018

18 stycznia 2018 roku w naszej szkole gościliśmy Grupę Artystyczną „Rekonstrukto” z pokazem historycznym „Ku Niepodległej”. Żywa lekcja historii upamiętniła dążenia Polaków o wolność pod koniec XVIII , w XIX i na początku XX wieku.

Uczniowie klas 0 – VII usłyszeli opowieść o tym, jak bohaterowie walczyli w imię honoru za Ojczyznę w powstaniach narodowych (kościuszkowskim, listopadowym, styczniowym). Poznali losy polskiego oręża z okresu Księstwa Warszawskiego, sytuację Polaków pod zaborami. Podkreślono została rola i legenda marszałka Józefa Piłsudskiego i jego wpływ na kształtowanie patriotyzmu wśród narodu polskiego.

Zaprezentowano broń i umundurowanie żołnierzy polskich z przełomu XVIII i XIX wieku, stroje z epoki (szwoleżera, powstańca, kosyniera, oficera I Brygady Legionów Polskich), kolekcję replik broni używanych przez powstańców i w I wojnie światowej, ekwipunek i uzbrojenie żołnierzy.

Prezentacja historyczna odbyła się w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pokaz historyczny

Utworzono dnia 21.03.2018, 12:11