„100 lat Polski Niepodległej” w Szkole Podstawowej w Srebrnej

Utworzono dnia 25.11.2018

11 listopada to symboliczna data dla wszystkich Polaków. W tym dniu manifestujemy w sposób szczególny miłość do ojczyzny, wspominamy walki o wolność i wiarę w zwycięstwo poprzednich pokoleń. Jak ważne jest krzewienie patriotyzmu już od najmłodszych lat, doskonale wiedzą dyrektor, nauczyciele i rodzice uczniów. W Szkole Podstawowej w Srebrnej od września do grudnia 2018 roku zaplanowano szereg działań w ramach realizacji inicjatywy „Rok dla Niepodległej”.

100 lat Polski Niepodległej” - pod takim hasłem w Szkole Podstawowej w Srebrnej 09 listopada 2018 roku odbyła się uroczysta akademia połączona z koncertem pieśni patriotycznych. To wyjątkowe święto zostało przygotowane przez uczniów pod okiem pań: Renaty Bączyk, Agnieszki Boguskiej, Marleny Nowak, Elizy Mieszkowskiej i Katarzyny Jastrząb. Jubileusz był okazją do podziękowania tym, którzy 100 lat temu dali nam prawdziwą lekcję patriotyzmu.

Na początku uczestnicy akademii po wprowadzeniu pocztu flagowego przyłączyli się do akcji „Rekord dla Niepodległej", ogłoszonej przez Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. O godzinie 11:11 odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego. Jednocząc się z innymi placówkami oświatowymi w Polsce i za granicą uczniowie wyrazili swoją radość, że mogą żyć w niepodległej i wolnej Polsce.

Uroczystość prowadzili uczniowie klasy VII – Weronika Ambroziak i Patryk Brzóska. Zaproszeni goście: pan Edward Kalinowski – kombatant, pan Jarosław Cukierman – Wójt Gminy Szumowo, pani Hanna Szabłowska – Sekretarz Gminy Szumowo, ksiądz Marek Ulatowski, społeczność szkolna i rodzice z zainteresowaniem wysłuchali i obejrzeli okolicznościowy montaż słowno – muzyczny, na który złożyły się rys historyczny, poezja, koncert pieśni patriotycznych i żołnierskich w wykonaniu chóru szkolnego.

Wyjątkowa biało – czerwona dekoracja, kotyliony, galowy ubiór, chorągiewki w rękach najmłodszych dzieci, wprowadziły wszystkich w nastrój radości, refleksji i dumy z bycia Polakami oraz podkreślały doniosłość chwili.

Przedstawiciele władz samorządowych podziękowali i wręczyli uczniowi klasy VI, Kacprowi Perkowskiemu, List gratulacyjny oraz nagrody rzeczowe w dowód uznania za postawę zasługującą na najwyższe uznanie i właściwą reakcję w sytuacji zagrożenia życia drugiego człowieka. Kacper 13 października 2018 roku, udzielając pierwszej pomocy poszkodowanej w wypadku drogowym, wykazał wielką wrażliwość na drugiego człowieka.

Pani Sekretarz przekazała do biblioteki szkolnej kilka egzemplarzy „Monografii gminy Szumowo” oraz maskotkę wiewiórkę przeznaczoną dla dzieci chorych na raka, przyłączając się tym samym do akcji zainicjowanej przez panią Katarzynę Jastrząb.

Na koniec uroczystości zostały wręczone dyplomy, wyróżnienia i nagrody zwycięzcom szkolnych konkursów: plastycznego „Barwy i Blaski Niepodległej” (64 uczestników) i recytatorskiego „Niepodległa słowem pisana” (38 uczestników). Tak liczny udział dzieci w konkursach świadczy o tym, że nasi mali patrioci rozumieją, co to znaczy być Polakiem.

Wspaniały jubileusz zakończył się wspólnym spotkaniem gości, nauczycieli i rodziców przy słodkim poczęstunku. Była to okazja do rozmów, wspomnień i wymiany doświadczeń.

Możliwość świętowania tej wspanialej rocznicy uświadomiła uczestnikom, że obowiązki wobec Ojczyzny dotyczą każdego Polaka. Wszyscy powinni swoją pracą, miłością i troską rozsławiać imię Polski na całym świecie, pomnażać jej bogactwo kulturowe, cieszyć się z osiągnięć Polaków, działać lokalnie w swojej Małej Ojczyźnie.

„100 lat Polski Niepodległej”

Utworzono dnia 25.11.2018, 13:55