Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

POKAZ HISTORYCZNY – GRECKI HOPLITA

Utworzono dnia 21.02.2017


To była bardzo interesująca  lekcja historii! Uczniowie Szkoły Podstawowej w Srebrnej gościli greckiego hoplitę Symonidesa, który ciekawie opowiadał o ciężkozbrojnej piechocie starożytnej Grecji.

 Być może nie wszyscy wiedzą, że kandydaci na tych żołnierzy od 7 roku życia przechodzili w surowych warunkach bardzo żmudne i wyczerpujące szkolenie. Hoplici umieli perfekcyjnie władać bronią, znali swoje miejsce w szeregu, odznaczali się niezwykłą sprawnością, siłą, wytrzymałością na ból i głód. Walczyli w zwartym szyku zwanym falangą. To sprawiało, że na polach bitewnych w czasach starożytnych (VII - II w.p.n.e.) nie mieli sobie równych  przeciwników i siali ogólny postrach. Zacięte boje toczyli szczególnie z wojskami perskimi.

Prowadzący zademonstrował na sobie wyposażenie hoplity, które składało się z długiej włóczni (ok. 2,5-3 m), krótkiego miecza, drewnianej tarczy z dwoma uchwytami zwanej hoplonem (obciągniętej skórą, ok. 1 m średnicy, ważącej 10-12 kg), hełmu z brązu (często ozdobionego grzebieniem z końskiego włosia), pancerza, nagolenników i osłon na rękach. Całe wyposażenie ważyło około 30-35 kilogramów. Trzeba było być bardzo silnym, żeby to wszystko udźwignąć i jeszcze skutecznie walczyć z wrogiem, o czym mieli okazję przekonać się niektórzy uczniowie.

Uczestnicy spotkania poznali również inną broń wojsk greckich i perskich, między innymi różnego typu miecze, łuk, korbacz (kula z kolcami na łańcuchach – broń obuchowa do miażdżenia przeciwnika zwana cepem bojowym). Dzieci chętnie pozowały z rekwizytami, co wywoływało gromki śmiech.

Z niecierpliwością czekamy na kolejną, żywą lekcję historii.

POKAZ HISTORYCZNY

Utworzono dnia 21.02.2017, 09:39

Biuletyn Informacji Publicznej

 

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 110

W poprzednim tygodniu: 236

W tym miesiącu: 998

W poprzednim miesiącu: 958

Wszystkich: 43357

REFORMA EDUKACJI