Naukobus – wrota do świata nauki

Utworzono dnia 21.03.2018

W ramach projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Nauka dla Ciebie” oraz Centrum Nauki Kopernik do Szkoły Podstawowej w Kołakach Kościelnych zawitał Naukobus. Wraz z nim przyjechały specjalne eksponaty, które pomagają odkryć tajemnice wielu zjawisk fizycznych i przyrodniczych. Kołaki Kościelne to jedna ze 160 polskich miejscowości do 130 tysięcy mieszkańców, przez które przebiega trasa mobilnego laboratorium. Dzięki niemu dzieci z małych miejscowości mogą odkrywać prawa nauki pod okiem doświadczonych edukatorów. Zainteresowanie naukami ścisłymi, takimi jak fizyka, chemia, biologia, matematyka, informatyka, to początek przygody i wrota do świata nauki.

23 lutego 2018 roku uczniowie naszej szkoły z klas IV – VII z wychowawcami wzięli udział w niezwykłych doświadczeniach i interesujących eksperymentach, które miały na celu popularyzację i upowszechnienie badań naukowych oraz rozbudzenie ciekawości poznawczej wśród dzieci i młodzieży.

Uczestnicy mieli do dyspozycji 15 stacji badawczych:

1. Człowiek układanka.

2. Zawieszona piłka.

3. Silny jak serce.

4. Sprawdź swą pamięć.

5. Szybkość reakcji.

6. Jakie dźwięki słyszysz?

7. Znikające kolory.

8. Kula plazmowa.

9. Jak powstaje film?

10. Wirujące krzesło.

11. Najszybsza zjeżdżalnia.

12. Wyścigi walców.

13. Co spadnie pierwsze?

14. Półkule magdeburskie.

15. Łamigłówki.

Każde stanowisko zaopatrzone było w instrukcję. Największym zainteresowaniem cieszyły się stacje: 1, 3, 8 i 10. Poprzez łączenie nauki i zabawy można było dotknąć i przetestować kilkadziesiąt eksponatów, poznać tajniki ludzkiego organizmu, wykorzystać matematykę i fizykę w praktyce, wykorzystać swoje zdolności motoryczne, spostrzegawczość i zręczność, oszukać zmysły wzroku i słuchu, doświadczyć, jak pracuje nasze ciało.

Zainteresowanie uczniów eksponatami i eksperymentami było olbrzymie. Jak pokazuje historia, niespodziewane wyniki odkrywania, obserwowania i szukania nowych rozwiązań, mogą prowadzić do prawdziwego naukowego odkrycia. Liczy się talent, ciężka praca, ciekawość odkrywcy. Tajniki nauki są blisko nas, na wyciągnięcie ręki. Trzeba tylko je dostrzec, aby wielka przygoda z nauką trwała całe życie.

Naukobus – wrota do świata nauki

Utworzono dnia 21.03.2018, 12:32

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.